5 nejdůležitějších legislativních změn od ledna 2025

Pro Váš lepší přehled jsme pro Vás připravili stručné shrnutí pěti nejdůležitějších legislativních změn účinných od ledna 2025, o kterých jako zaměstnavatel potřebujete vědět.

1) Zrušení zaručené mzdy

Od 1. ledna 2025 je pro zaměstnavatele závazná pouze minimální mzda. Ta se pro rok 2025 pohybuje přibližně na 42,2 % průměrné hrubé mzdy v ČR, je tedy ve výši 20 800 Kč, resp. 124,40 Kč za hodinu. Ve veřejném sektoru však zaručený plat zůstává, pouze s nižším počtem kategorií než dříve.

Zrušení zaručené mzdy by mělo pomoci snížit administrativní zátěž pro soukromý sektor a zároveň podpořit kolektivní vyjednávání o mzdách.

V konkrétních případech je však i nadále nutno postupovat obezřetně, a to zejména s ohledem na § 110 zákoníku práce. Mzda by vždy měla být adekvátní vykonávané práci.

2) Flexibilní rozvrhování pracovní doby

Od začátku roku 2025 bude na základě písemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem možné sjednat rozvržení celé pracovní doby dle volby zaměstnance. Platí přitom, že pracovní doba musí za vyrovnávací období 26 či 52 týdnů korespondovat s pracovní dobou sjednanou v pracovní smlouvě. Dohoda pak musí splňovat určité zákonné náležitosti, zejména co do jejího ukončení.

Rádi Vám pomůžeme nastavit systém plánovaného, ale i nařízeného samorozvrhování pracovní doby tak, aby se snížila administrativní náročnost a zároveň zvýšila efektivita tohoto opatření pro obě strany.

3) Úprava zkušební a výpovědní doby

Zkušební a výpovědní doba jsou předmětem Flexibilní novely, změny jsou nyní projednávány. Zkrácení výpovědní doby bude v případě schválení nově možné i v případech výpovědí daných na základě písm. f) –h), které se zaměřují na výpověď danou zaměstnanci na základě porušování povinností či v případě neuspokojivých pracovních výsledků.

Zaměstnavatel má možnost dát výpověď pouze z předem stanoveného okruhu možných důvodů. Daný důvod přitom musí být určen jednoznačně a nezaměnitelně s jiným. V tomto kontextu dojde k zjednodušení a sjednocení výpovědních důvodů souvisejících se zdravotním stavem zaměstnance, které do té doby bylo nutno striktně rozlišovat a jejichž nesprávné rozlišení mohlo vést k neplatnosti výpovědi.

S ukončováním pracovněprávních vztahů souvisí rovněž zkušební doba. Ta by měla nově být u řadových zaměstnanců 4 měsíce, u vedoucích zaměstnanců pak 8 měsíců. Zkušební dobu bude navíc možné v jejím průběhu na základě vzájemné dohody prodlužovat, vždy však v rámci zákonných limitů. Uvedená změna umožní smluvním stranám důkladněji ověřit, zda je jejich pracovněprávní vztah skutečně vyhovující.

Potřebujete více informací nebo poradit, jak změny správně implementovat právě ve Vaší společnosti? Využijte naši službu Rádce pro moje podnikání, rádi s Vámi vše osobně probereme.

4) Elektronické doručování nejen mzdových výměrů

Zaměstnavatel může zaměstnanci bez jeho zvláštního souhlasu zaslat prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací mzdový výměr. V případě e-mailů jak na interní e-mailovou adresu, tak na e-mailovou adresu soukromou, je-li zaměstnavateli známa z dřívější komunikace. Účinky doručení nastávají okamžikem písemného potvrzení zaměstnance. Není-li však takové potvrzení zaměstnancem poskytnuto, neuplatní se fikce doručení. Za písemné potvrzení přijetí zaměstnancem lze považovat rovněž odkliknutí potvrzení o přečtení dokumentu v e-mailu, případné totožné potvrzení v rámci interního systému zaměstnavatele.

Vedle uvedených možností zůstávají zachovány také dosavadní běžné způsoby doručování mzdového výměru.

Ostatní doručované písemnosti jsou rovněž doručeny okamžikem potvrzení doručení ze strany zaměstnance. V tomto případě se však již uplatní fikce doručení, a to po 15 dnech od dodání.

V obou případech zůstává i nadále povinnost písemnost takto doručeným způsobem podepsat uznávaným elektronickým podpisem.    

5) Zjednodušení pro rodiče na rodičovské dovolené

Nově je možné si u stejného zaměstnavatele sjednat kteroukoliv z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr na stejný druh práce, který byl před rodičovskou dovolenou vykonáván prostřednictvím hlavního pracovního poměru. Uvedenou změnou se posiluje kontakt zaměstnance na rodičovské dovolené s původním zaměstnáním. Také mu umožňuje přivydělat si v rámci již dříve vykonávané práce.

Vrátí-li se navíc rodič z rodičovské dovolené před dovršením dvou let věku dítěte, bude zaměstnavatel povinen zařadit ho na stejnou práci a pracoviště.

Pokud potřebujete více informací nebo poradit, jak změny správně implementovat právě ve Vaší společnosti, využijte naši službu Rádce pro moje podnikání, kterou klientům LANDMARK HOLDING, a.s. poskytujeme s 20% slevou. Zkušení advokáti LANDMARK LEGAL s.r.o. s Vámi vše rádi osobně proberou.

Next
Next

S jakými dotazy se na nás firmy nejčastěji obracejí?