Články a aktuality.
Nenechte si ujít praktické rady a tipy od našich expertů.
S jakými dotazy se na nás firmy nejčastěji obracejí?
Majitelé a manažeři firem často řeší velmi specifické otázky z oblasti mezd, daní, práva, ekonomie či personalistiky, které mohou zásadně ovlivnit chod jejich organizace i spokojenost zaměstnanců. Mnohé z těchto otázek vypadají na první pohled jednoduše. Bližší zkoumání ale zpravidla odhalí složitosti, které vyžadují zkušenosti a odborné znalosti.
Plánujete na konci roku vyplatit zaměstnancům mimořádné odměny?
Pokud zvažujete vyplacení dodatečných finančních prostředků zaměstnancům – například spolu s říjnovými, listopadovými či prosincovými výplatami – je důležité zohlednit možné zvýšené zatížení cash flow. Mimořádná výplata však nemusí vždy nutně znamenat vyšší náklady v podobě daní a odvodů.
Co očekáváte od své mzdové účetní?
Na zpracování mezd se mnoho majitelů firem dívá jako na rutinní práci. Takovou, která zkrátka patří k podnikání, podobně jako pronájem kanceláří nebo provoz webových stránek. Je samotné zpracování mezd podle zákona ale opravdu všechno, co dokáže kvalitní účetní zajistit? Podívejme se, jak může dobrá mzdová účetní změnit efektivitu vyplácení mezd i celé firmy.
Proč by firmy měly chránit své know-how – a jak to udělat?
Vybudovali jste firmu díky unikátnímu know-how a dnes je z ní prosperující podnik? Pak to poslední, co chcete, je ohrozit její působení, nebo dokonce samotnou existenci v důsledku zneužití vašich jedinečných znalostí, výrobních postupů nebo třeba dat. Své duševní vlastnictví a know-how naštěstí můžete dobře ochránit – a dokonce máte i na koho se s tímto požadavkem obrátit. Zajistíte si tím klidný spánek a především vám zůstane to nejcennější, díky čemu máte na trhu konkurenční výhodu.
Nahlašování DPP: co se mění od července 2024 a co od ledna 2025?
Zaměstnáváte lidi na základě dohody o provedení práce (DPP)? Pak si pohlídejte důležité termíny změn, které stanovuje zákon č. 163/2024 Sb. V první fázi půjde o registraci vaší společnosti u ČSSZ jako zaměstnavatele osob na DPP a registraci samotných zaměstnanců, které v tomto režimu zaměstnáváte. Nových povinností se naštěstí lze zhostit velmi jednoduše. Ve své většině bude nahlašování probíhat elektronicky a automatizovaně prostřednictvím vašeho mzdového softwaru, který k tomu bude nastaven.
Na co si dát pozor při spolupráci s OSVČ? Stát zpřísnil tresty za švarcsystém
Řada lidí pracujících na DPP či DPČ koncem minulého roku změnila právní formu své práce. Stát totiž podmínky pro spolupráci s „dohodáři“ od ledna 2024 výrazně zpřísnil. Lidé se tak v mnoha případech rozhodli nahradit stávající spolupráci „na dohodu“ spoluprací „na živnostenský list“. I v této oblasti však došlo ke změnám. Co může vaší firmě hrozit při zjištění pochybení? A jak získat jistotu, že při spolupráci s OSVČ postupujte správně?
Je pro vaši firmu lepší interní, nebo externí vedení mzdové agendy?
Před volbou interního, nebo naopak externího vedení mezd, je potřeba zvážit několik faktorů. Důležitou roli hraje především velikost firmy, míra odbornosti a zastupitelnost. Čím dál víc se také ukazuje, že na efektivitu zpracování mezd má velký vliv úroveň IT dovedností mzdových účetních a hlavně jejich ochota nejmodernější technologie do procesů implementovat. A ač to tak na první pohled nevypadá, vaše firma může díky outsourcingu mezd získat nejrůznější výhody a dosáhnout značné úspory nákladů.
DPP: Jak se změny dotknou vaší firmy z hlediska administrativy a nákladů?
Říjen 2023 a začátek letošního roku vnesly do oblasti dohod o provedení práce (DPP) řadu změn. Cílem je zajistit větší transparentnost v pracovních vztazích a zvýšit ochranu zaměstnanců. Co to znamená pro vaši společnost a jak například vypočítáte u „dohodáře“ dovolenou?
Odměňujte své zaměstnance efektivněji a zvyšte svou konkurenceschopnost na trhu práce
Více než 40 procent menších soukromých firem se potýká s nedostatkem zaměstnanců. Z průzkumu Asociace malých a středních podniků vyplývá, že je firmy neumí dostatečně motivovat. Například v oblasti benefitů si zaměstnanci jednoznačně nejčastěji přejí finanční bonusy a odměny, zaměstnavatelé jim však nejčastěji nabízejí stravenky. Zjistěte, jak svým zaměstnancům vylepšit mzdy, a posílit tak konkurenceschopnost vaší firmy na napjatém trhu práce. Je to jeden z klíčů k její prosperitě – a možná samotnému přežití.
Novinka v investování na důchod: DIP
V České republice je od ledna možné budovat své finanční zabezpečení na stáří pomocí nového nástroje. Jde o DIP neboli dlouhodobý investiční produkt, který stát podporuje daňovým zvýhodněním. V čem tkví jeho hlavní výhody oproti jiným státem podporovaným produktům podobného zaměření? A jak s ním mohou zacházet zaměstnavatelé, kterým rozšiřuje paletu benefitů pro zaměstnance?
Volnočasové benefity: i po úsporných opatřeních vlády mohou být silnou konkurenční výhodou vaší firmy
Co se v lednu 2024 změnilo v oblasti volnočasových benefitů? Jaké povinnosti mají v této souvislosti zaměstnavatelé a jaké zaměstnanci? A co dělat, když jste volnočasový benefit svým zaměstnancům poskytli už v předchozím roce, oni jej ale využijí až letos?
Povinné osoby pro subjekty AML zákonu v rámci Whistleblowingu (nového zákona o ochraně oznamovatele)
AML zákon dopadá na subjekty, které v rámci své činnosti nakládají s majetkem svých klientů či přichází do styku s informacemi o něm. Tyto osoby mají zákonem stanovené povinnosti, prostřednictvím kterých se podílejí na ochraně ekonomického prostoru. Okruh povinných osob vymezuje § 2 AML.